SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalk 7551076
*
nr 755 1076
Supkalk
Silver, 1800talets första hälft, otydliga stämplar, Invändigt förgylld, höjd: 11, ca 30g
Utrop:
1.000 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 april 2012
kl 17:06:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/4 09:54:12
1
500 kr
23/4 16:41:22
2
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld otydliga stämplar silver supkalk ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:36
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58
-
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:09
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:37
-
3366 Kaffeskedar
12 st, silver, floral dekor, lGEWE, 1963. Längd: 1..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:25
*
Supkalk
nr 755 1076
Supkalk
Silver, 1800talets första hälft, otydliga stämplar, Invändigt förgylld, höjd: 11, ca 30g
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 april 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/4 09:54:12 | 1 | 500 kr |
23/4 16:41:22 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld otydliga stämplar silver supkalk ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:36 -
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58 -
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:09 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:37 -
3366 Kaffeskedar
12 st, silver, floral dekor, lGEWE, 1963. Längd: 1..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:25